Polskie Stronnictwo Ludowe - życzliwość i normalność, rzetelność w gospodarce, rozwaga w polityce...

Witamy na stronie internetowej Zarządu Wojewódzkiego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Opolu.
Biuro mieści się przy ul. Katowickiej 55/6 w Opolu.

Serdecznie zapraszamy.


NOWOROCZNE SPOTKANIE ZARZĄDU WOJEWÓDZKIEGO PSL W OPOLU WRAZ Z ZAPROSZONYMI GOŚĆMI.

Ponad 100  Osób – członkowie Zarządu Wojewódzkiego  Polskiego Stronnictwa Ludowego, samorządowcy oraz zaproszeni goście – przybyło 20 stycznia do Domu Ruchu Ludowego na spotkanie noworoczne.

Wśród uczestników nie zabrakło naszych wiceministrów – prezesa ZW PSL i Podsekretarza Stanu w MSW Kolegi Stanisława Rakoczego oraz dr Andrzeja Butry – Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Na spotkanie przybył także Wicewojewoda opolski Antoni Jastrzembski , członek Zarządu Województwa Antoni Konopka oraz Komendant Główny OHP Jerzy Mormul.

W części oficjalnej wiceminister Rakoczy przybliżył uczestnikom spotkania sytuację polityczną i relację
w rządzącej koalicji. Przedstawił także plan rozpoczynającej się kampanii wyborczej w strukturach PSL zachęcając wszystkich do aktywnego udziału w pracach Stronnictwa.
Z kolei wiceminister Butra omówił stan prac nad reformą podatków i ubezpieczeń dla rolników.

Spotkanie było także okazją do wręczenia odznaczeń. „Złotą Koniczynką” zostali wyróżnieni Koleżanka Anna Jagusiak
z Lubrzy oraz Kolega Piotr Hanusiak z Prudnika.

Obecność wiceministra Andrzeja Butry była okazją do wręczenia Medalu „Zasłużony dla Rolnictwa” Koledze Radosławowi Pyziakowi z Głubczyc.

Przywitaliśmy także nowych członków organizacji. Legitymacje naszym nowym kolegom wręczał Prezes Rakoczy.

Po części oficjalnej nadszedł czas na wzniesienia symbolicznego toastu i życzenia.

Była to także doskonała okazja do wymiany poglądów na najistotniejsze problemy z kolegami z innych organizacji powiatowych oraz władzami regionu – w mniej oficjalnym – co nie znaczy mniej poważnym tonie.Zachęcam do głosowania na naszą Koleżankę Barbarę Zając w konkursie na Wójta Roku 2011.

Wystarczy wysłać sms o treści 9 pod nr 7120.Finaliści konkursu “WÓJT ROKU 2011″ wybrani.

Najlepszego polskiego wójta wybieramy już po raz jedenasty. Konkurs jest organizowany przez Program 1 TVP S.A.. Honorowy patronat nad konkursem sprawuje Prezydent RP Bronisław Komorowski. Współpatronem jest minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki.
16 stycznia kapituła konkursu Wójt Roku 2011 w składzie:

- Pan Tomasz Borecki- Kancelaria Prezydenta RP
- Pan Adam Daszkowski – Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych
- Pani Magdalena Kosel – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
- Pan Wojciech Nalazek – Program 1 TVP S.A.
- Pani Teresa Tiszbierek – Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP

po rozpatrzeniu wszystkich zgłoszonych kandydatur, wybrała dziesiątkę finalistów. A są nimi (w kolejności alfabetycznej):

- pan Dariusz Bielecki, wójt gminy Pomiechówek, woj. mazowieckie,
- pan Jan Andrzej Dąbrowski, wójt gminy Strzyżewice, woj. lubelskie,
- pan Marcin Gaweł, wójt gminy Pałecznica, woj. małopolskie,
- pan Ryszard Giszczak, wójt gminy Raciąż, woj. mazowieckie,
- pan Stanisław Kaliński, wójt gminy Skórzec, woj. mazowieckie,
- pani Iwona Agnieszka Łebek, wójt gminy Długołęka, woj. dolnośląskie,
- pan Marian Jerzy Ryznar, wójt gminy Wiązownica, woj. podkarpackie,
- pan Stanisław Szleter, wójt gminy Grajewo, woj. podlaskie,
– pani Barbara Zając, wójt gminy Pokój, woj. opolskie,
- pani Sabina Zawis, wójt gminy Radwanice, woj. dolnośląskie.

Kandydatów do tytułu „Wójta roku” zgłaszali mieszkańcy gmin, organizacje i instytucje. Sylwetki finalistów będą prezentowane na antenie Programu 1 TVP S.A. codziennie od 25 stycznia do 10 lutego 2012 roku o godzinie 12.40. W tych dniach będą również działać numery telefonów, pod które będzie można wysyłać SMS-y głosując na wybranego wójta. Zdobywcą tytułu „Wójta roku 2011” zostanie ten z dziesiątki finalistów, który uzyska najwięcej SMS-ów w głosowaniu widzów Programu 1 TVP S.A..

Konkurs na „Wójta roku” od jedenastu lat cieszy się dużym zainteresowaniem środowisk samorządowych oraz widzów Telewizji Polskiej, a służy promowaniu ludzi, którzy w wyniku demokratycznie wyrażonej woli wyborców przyczyniają się do rozwoju polskich wsi i małych miejscowości.

Uroczyste ogłoszenie wyników odbędzie się 18 lutego 2012 roku.Podsumowanie roku 2011

Szanowni Państwo! Rok 2011 był szczególnie trudny ze względu na warunki pogodowe. Najpierw były przymrozki, potem wichury i huragany, a w konsekwencji zniszczenia w plantacjach i w gospodarstwach. Duże straty spowodowała też epidemia bakterii E.Coli i embargo Federacji Rosyjskiej na nasze świeże warzywa.
Niestety majowe kataklizmy nie wyczerpały nieszczęść. Deszczowy lipiec i sierpień spowodowały, że tegoroczne żniwa należały do najtrudniejszych od 40. lat. W konsekwencji tych warunków pogodowych ziarno było w mijającym roku znacznie gorszej jakości.
Po żniwach natomiast mieliśmy do czynienia z długotrwałym brakiem opadów. Wierzę, że limit nieszczęść został już wyczerpany i nadchodzący rok będzie pod tym względem zdecydowanie łaskawszy.
Pomimo tak trudnych warunków pogodowych polscy rolnicy bardzo dobrze dają sobie radę w międzynarodowej konkurencji. Nie mamy jeszcze całościowych opracowań, ale wstępne dane pozwalają sądzić, że tegoroczne wyniki w handlu produktami rolno-spożywczymi będą rekordowe. Spodziewamy się, że wartość eksportu tych produktów przekroczy 14 mld euro, a dodatni bilans handlowy sięgnie 3 mld euro.
Polscy rolnicy w przeważającej liczbie produkują w sposób tradycyjny. Zachowanie tradycyjnego szacunku do ziemi i troska o przyszłe pokolenia sprawiają, że zachowany został tradycyjny smak i aromat wędlin i innych produktów. To dzięki temu polska żywność cieszy się coraz szerszym uznaniem wśród konsumentów nie tylko w Europie, ale także poza jej granicami.
Mijający rok to także przedstawienie przez Komisję Europejską tzw. pakietu legislacyjnego w sprawie reformy Wspólnej Polityki Rolnej po roku 2013. Teraz dopiero zacznie się szczegółowa debata nad konkretnymi rozwiązaniami. To bardzo ważne, aby wypracowane mechanizmy sprzyjały rozwojowi i konkurencyjności europejskiego rolnictwa. Cieszę się, że w mijającym roku dobrze układała się współpraca ze związkami zawodowymi i organizacjami działającymi w obszarze rolnictwa. Jestem przekonany, że tak będzie nadal i wspólnie będziemy pracować na rzecz konstruktywnych rozwiązań w nowej WPR. Istotne jest to, aby europejskie, a w tym i polskie rolnictwo, było w stanie skorzystać ze spodziewanego wzrostu światowego zapotrzebowania na żywność.
Dziękuję rolnikom za ich tegoroczną, wyjątkowo ciężką pracę i życzę na Nowy Rok łaskawości aury i pomyślności w życiu osobistym.